“BEN GELMEDİM DAVA İÇİN, BENİM İŞİM SEVİ İÇİN.” – Romanya’daki Yunus Emre Enstitütlerin 10. yıl kutlaması

Aylin Asan

Yunus Emre Enstitüsü Bükreş ve Köstence merkezlerinin açılışının 10. yıl dönümleri münasebetiyle Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Sayın Füsun Aramaz, T.C. Köstence Başkonsolosu Sayın Emre Yurdakul, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız ve Köstence Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tuna Balkan ile Enstitü ve faaliyetlerine dair bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportajın ana konusu olan Yunus Emre Enstitüsü, 53 ülke ve 64 merkezde açtığı kurslarla Türk dilini öğretmeye ve kültür-sanat etkinlikleriyle Türk kültürünü dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Enstitü diğer ülkelerle barışın devam etmesini, kültür alışverişini, verilen kurslarla sertifika alma imkânını, yurt içi ve dışında ortak proje üretimini, öğretici yetiştirilmesini ve kurum misyonu çerçevesinde akademik çalışma yapmayı sağlıyor.

Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Sayın Füsun Aramaz: “Bükreş ve Köstence Yunus Emre Enstitülerimizin başarılı çalışmalarını sürdüreceği inancıyla 10. yıl dönümlerini kutluyorum.”

Yunus Emre Enstitüsü hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

                 Romanya’da açılışlarının 10. yıl dönümünü kutlayan Bükreş ve Köstence’deki Yunus Emre Enstitüsü merkezleri Türkçenin öğretilmesinde, kültürümüzün tanıtılmasında, Romanya’da yerleşik soydaşlarımızla kültür bağımızın korunmasında önemli görevler üstlenmektedir.

               Enstitü merkezlerimiz 2011 yılında Romanya’da kurulduğunda Köstence Başkonsolosu olarak görev yapıyordum ve Köstence YEE açılış törenine bizzat katıldım. Merkezlerimiz o tarihten itibaren hem Türk-Tatar soydaşlarımızın hem de Romen dostlarımızın Türkçeyi öğrenebileceği merkezler olma misyonunu üstlendi ve başarıyla yürütmektedir. Dünyanın dört bir yanında Kovid 19 pandemisinin etkilerinin yaşandığı bu dönemde ve yüz yüze derslerin mümkün olmadığı hâllerde bile uzaktan eğitimi sürdürmektedir.

Türkçenin Rumen dostlarımıza öğretilmesinde büyük bir adım olan, Romanya kamu kurumları çalışanlarına yönelik düzenlenen kurslar Yunus Emre Enstitüsü tarafından veriliyor. Bu proje son dönemde devlet kurumlarından belediyelere, akademik çevrelerden müzelere kadar geniş bir yelpazede ve çok sayıda katılımcıya ulaşılmasını sağladı.

             Enstitü merkezlerimiz geçtiğimiz on yıl boyunca ayrıca konserler, film gösterimleri, kültür/edebiyat buluşmaları, sergiler, sanat kursları, konferanslar, gastronomi sunumları gibi etkinliklerle ülkemizin ve kültürümüzün tanıtılmasına önemli katkılarda bulundular.

Kültürel diplomasi alanındaki faaliyetlerde birlikte mesaide bulunduğumuz Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin tanıtımında önemli rol üstlenirken Türk ve Rumen halkları arasında kültür alanındaki etkileşim için sağlam bir kanal oluşturmaktadır.

             Bükreş ve Köstence Yunus Emre Enstitülerimizin başarılı çalışmalarını sürdüreceği inancıyla 10. yıl dönümlerini kutluyorum.  

T.C. Köstence Başkonsolosu Sayın Emre Yurdakul sizin Yunus Emre Enstitüsü ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Dilimizin, kültürümüzün ve sanatımızın Romen dostlarımıza tanıtılması ve Türkiye ile Romanya arasındaki kültürel bağların pekiştirilmesi amacıyla bundan on yıl evvel Köstence’de faaliyete geçen Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, geçen zaman içinde görev bölgemizde sosyal ve kültürel hayatın bir parçası haline gelmiş, kurumsal olarak saygın bir konum kazanmıştır.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi on yıllık zaman zarfında, toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan ilgi duyanlara güzel Türkçemizi öğretmek için kurslar düzenlemiş, kültürümüzün ve tarihimizin tanıtılması için farklı alanlarda çalışmalar yapmış, gerçekleştirdiği sergiler ve sanatsal faaliyetlerle her kesime ulaşmayı başarmıştır. Kurduğu dostluklar ve kurumsal işbirlikleri ile Köstence merkez olmak üzere Dobruca genelinde, karşılıklı uyum ve hoşgörü içinde bir arada yaşama

kültürünün yüzyıllardır hâkim olduğu görev bölgemizde kendisine sağlam bir yer edinmiştir.

Bu bağlamda Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, kültürel diplomasinin en güzel örneklerinden birisi olarak Türkiye ve Romanya arasındaki güçlü ilişkilerin ve dayanışmanın gelişmesine,  ortak tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına önemli bir katkı sağlamaktadır.

Başkonsolosluk olarak bizler de, faaliyete geçtiği günden beri her zaman çok yakın işbirliği içinde olduğumuz Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin çalışmalarına her anlamda destek olmayı sürdürecek, büyük bir keyif alarak birlikte gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle Romen dostlarımız, soydaşlarımız ve vatandaşlarımızla bir arada olmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle, Romanya’da faaliyete geçmesinin 10. yıldönümünde Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin başarılı çalışmalarının devamını diliyor, başta Müdür Tuna Balkan ve çalışma arkadaşları olmak üzere herkese en içten sevgi, saygı ve selamlarımı gönderiyor, sağlıklı günler diliyorum.

Sayın Yıldız, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü ne zaman açıldı?

Sözlerime “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ile Yunus Emre’yi şükran ve minnetle yâd ederek başlamak istiyorum. Bu yıl Yunus Emre’nin ölümünün 700. yılı. Enstitümüz dünya çapında etkinlikleriyle Yunus Emre’yi anmaya ve Türkçe yılını kutlamaya devam ediyor. “Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için.” diyen Yunus Emre’nin izinden giden kurumumuz, Romanya’da Bükreş ve Köstence Enstitülerimiz 14 Kasım 2011 tarihinde açıldı ve o tarihten günümüze Türkçe öğretimi başta olmak üzere kültür-sanat etkinlikleri ve kurslarıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Türkçe Yılı ile Bükreş ve Köstence Merkezimizin açılışının 10. Yıl dönümüne denk gelmesi bize çifte mutluluk yaşattı. Bu yıl merkezimizin yıl dönümüne özel Yunus Emre’nin Rumenceye çevrilmiş şiirlerinden oluşan bir şiir dinletimiz olacaktı. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle iptal etmedik ama erteledik. 2021 yılı içerisinde düzenlemeyi planlıyoruz.

Ne zamandan beri Bükreş Yunus Emre Enstitüsü müdürlüğü yapmaktasınız?

2020 yılında Bükreş’e görevlendirildim. Buraya geldikten sonra pandemi sebebiyle bazı kısıtlamalar başladı. Yüz yüze derslerin gerçekleştirilememesine rağmen çalışmalarımız aksamadı çünkü biz her duruma hazırdık.

Bükreş merkezde kaç kişi Türkçe öğrendi?

Merkezimizde 3.700’den fazla Rumen’e Türkçe öğrettik ve büyük bir şevkle öğretmeye devam ediyoruz. 2021 yılında hâlihazırda öğrenci sayımız 1.350’nin üzerindedir. Son bir yıl içerisinde önceki öğrenci sayımızı da katlayarak arttırdık. Hedefimiz daha fazla sayıda Türkçe sevdalısına ulaşıp isteyen herkese Türkçe öğretmek. 

Pandemi döneminde Türkçe kursları nasıl gerçekleştirildi?

Burada pandemiye rağmen Türkçe kurslarına talep, rekor seviyeye ulaştı. Öncelikle Enstitümüzde verilen Türkçe kurslarını hemen çevrim içi hâle getirdik. Kimseyi mağdur etmeden kurslarımızı tamamladık. Sonrasında son dönemde de yüz yüze kurslara başladık ancak geçen ay alınan karar neticesinde onları da çevrim içi ortama taşıdık. Şartların normale dönmesiyle tekrar yüz yüze derslerimize devam edeceğiz. Enstitüdeki kurslarımızın yanında farklı çalışmalarımız da var. Burada Büyükelçimiz Sayın Füsun Aramaz’a ve elçilik çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. “Romanya Kamu Çalışanlarına Yönelik Türkçe Kursu” projemizde bize destek oldular. Romanya’nın farklı bakanlıklarında görev yapan hatırı sayılır sayıdaki üst düzey yöneticiye Türkçe öğretiyoruz. Bu çalışmaya 2021 yılı başında başladık ve 8 Kasım 2021 itibarıyla da dördüncü dönemlerine devam ediyorlar. Bu çalışmanın yanında Romanya Savunma Bakanlığı personeline de Türkçe öğretiyoruz. Buna Romanya ordusu da diyebiliriz. Bu çalışmaları daha da çeşitlendireceğiz. Ders öğretim materyallerimizle uzaktan Türkçe öğretimini başarıyla yürütüyoruz. Sadece Bükreş değil, Romanya’nın birçok bölgesinden öğrencimiz var. Hatta Moldova’dan ve dünyanın çok farklı coğrafyalarında yaşayan Rumenler dahi kurslarımıza devam ediyor.

Öğrenci profiliniz hakkında neler söylersiniz?

Öncelikle Türkçeye, Türkiye’ye gönül veren Rumenlere, Romanya’da yaşamakta olan soydaşlarımızdan müteşekkil bir profilden bahsetmek isterim. Türkiye’ye gitmiş ve gitmemiş birçok kişi, gerek Türk dizi ve filmlerinden gerekse ülkemizden arkadaş edinmiş olmalarından ötürü Türkçeye ilgi duyuyorlar ve öğrenmek istiyorlar.

Bugüne kadar 7’den 70’e birçok öğrencimiz oldu. Önümüzdeki dönemlerde yine çocuklara yönelik çalışmalara da ağırlık vereceğiz.

Rumenler niçin Türkçe öğreniyorlar?

Öğrenme sebepleri kişiye göre farklılık arz etmekte. Romanya, hem kültür hem de coğrafya bakımından Türkiye’ye yakın olduğundan Rumenler ülkemize gittiklerinde insanlarla rahatlıkla Türkçe konuşup kaynaşabilmek istiyorlar. Türk soydaşlarımızdan da ana dilini öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrencilerimiz, ilk olarak merkezimize başvuruyorlar. Türkçeyle sosyalleşmek, Türkleri daha iyi tanımak, akademik çalışma yapmak, yükseköğrenim görmek, iş bulmak, Türklerle iş birliği yapmak, Türkiye’ye yerleşmek, tatile gitmek, dizi ve filmlerimizi bizim dilimizden anlamak gibi makul birçok sebep bulunuyor.

Elbette bu saydıklarımızın başında ülkemize, dilimize ve kültürümüze besledikleri sempati yer almaktadır. Tam da bu noktada bize büyük görevler düşmekte. Yunus Emre’nin kinden ve nefretten arınmış; barış, hoşgörü ve insan sevgisinden müteşekkil olan dünya görüşüdür çizgimiz. Bu çizgiden hareketle daha çok gönül yapabilmek, barış dili olan Türkçeyi öğretmeye devam etmek ve yeni kültür-sanat etkinleri düzenlemek düşüncesi bizlere umut ve heyecan vermektedir.

Türk diline, kültürüne ve Türkiye’ye merak salan Romanyalılar sadece Türkiye Türkçesi değil; Osmanlı Türkçesi öğrenmeye de istekli. Kasım ayı başında beşinci Osmanlı Türkçesi kurslarımız da başladı.

Yeni dönem ve etkinlikler hakkında neler söylemek istersiniz?

Yeni dönemde yapacağımız birçok etkinlik ve açacağımız kurs var. 1 Aralık’ta “Ebru Sanatı” kursu, 6 Aralık’ta “Yunus Emre Dost Çocuklar” adlı koro eğitimi ve ocak ayında “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursumuzun başlayacağını belirtmek isterim.

Romanya Kültür Bakanlığı bünyesinde olan ve ülkenin en eski korosu unvanına sahip Madrigal-Marin Constantin Ulusal Korosu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çocuk korosu fikrinin somut adımını attık. Geleceğimizin sahibi çocuklarımız, koroda Türkçe ve Rumence şarkı, türkü söyleyecek; öz güven kazanmanın yanı sıra koromuz sayesinde yeni arkadaşlar edinecek.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü olarak Giurgiu Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği protokolü imzaladık. Belediye ile ortak etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayrıca Belediye çalışanlarından talep edenlere Türkçe kursu açacağız.

Alanında deneyimli ve “şampiyon” unvanına sahip Rumen okçuluk eğitmeni ile Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna başlayacağız.

Farklı gruplardan gelen talepler üzerine Romanyalı kamu çalışanlarına ve askerî personele de Türkçe öğretiyoruz.

İş birliği protokolü imzaladığımız belediye ve kurumlara yönelik Türkçe kurslarımız da yakında başlayacak. Enstitüde Türkiye Türkçesinin yanı sıra Osmanlı Türkçesi kursları da verilecek.

Yeni yılın eğitim, kültür ve sanat takvimlerini hazırladık; tarih, Türk dili, Türk el sanatları, halk oyunları ve Türk mutfağına yönelik birçok etkinliğin yapılacağı müjdesini vermek isterim.

Röportajın son sözü olarak neler söylersiniz?

Resim yarışmasından çocuk korosuna, sergiden konsere, film gösteriminden ebru kursuna, fotoğraf yarışmasından Türk okçuluğuna; birçok etkinlik düzenlediğimiz Bükreş Yunus Emre Enstitümüzde yapacağımız daha çok proje ve etkinlik var. Daha çok kişiye ulaşmamızı umut ediyor ve yeni çalışmalar için heyecanlı olduğumu söylemek istiyorum. Bunların yanında Romanya’daki birçok kurum ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Kurumsal iş birliklerimizi de arttırmak istiyoruz.

Bizler gittiğimiz ülkelere gönülleri kazanmak için gidiyoruz.

Köstence Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Tuna Balkan, siz de uzun yıllardır Yunus Emre Enstitüsünde görev yapmaktasınız. Sizin genel değerlendirmenizi de alabilir miyiz?

   Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıl dönümü münasebetiyle, 2021 yılının UNESCO tarafından „Yunus Emre Yılı” ve Cumhurbaşkanlığımız tarafından „Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak anılması kararına istinaden, ismini Anadolu şairinden alan Yunus Emre Enstitüsü için 2021 yılı, çeşitli anma etkinlikleri düzenlediği önemli bir yıl oldu. Ancak 14 Kasım tarihi Romanya’da 10. Yılını kutlayacak olan Köstence Yunus Emre Enstitüsü için 2021 yılı çok daha değerli ve önemlidir.

Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın çeşitli şehirlerindeki kültür merkezleri aracılığıyla Türk dili, kültürü, sanatı ve tarihi ile ilgilenen herkese hitap etmektedir.

14 Kasım 2011 tarihinde hizmet vermeye başlayan Köstence YEE de Türk dilini ve kültürünü tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı ve aynı zamanda Romanya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Yunus Emre Enstitüsü, yıllar içinde gerçekleştirdiği kültür ve sanat faaliyetleriyle Türkiye’nin kültürel zenginliğini Köstencelilere tanıtmayı başarmış, kültür ve sanatın evrensel diliyle dostluklar kurulmuş, çeşitli tanıtım faaliyetleriyle Türkiye’ye ilgi günden güne artmıştır.

Köstence YEE’nin de düzenlediği etkinliklerde akademisyenler, bilim adamları, edebiyat ve sanat alanındaki şahsiyetler bir araya gelerek verimli fikir alışverişlerinde bulunmuşlardır. Üniversite ve sanat ortamından önemli yazar ve akademisyenler, Enstitünün düzenlediği etkinliklerle Köstence halkıyla buluşmuştur. Ayrıca Enstitüde sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında uluslararası bilimsel toplantılar düzenlenmekte, önemli çalışmalar tasarlanmakta ve uygulanmaktadır. Yine 2013 yılında Ankara’da Köstence İl Eğitim Müfettişliği ile iş birliği protokolü imzalandı ve bu protokole bağlı olarak Köstence’deki liselerde eğitim alan yaklaşık 900 öğrenciye Türkçe öğretimi yapılmıştır. Ayrıca 2014 yılından itibaren Köstence İl Eğitim Müfettişliği ile iş birliği içinde farklı etkinlikler de düzenlenmektedir.

Evrensel iletişim araçlarından söz ettiğimizde akla ilk gelen ürünler sinema ve müziktir. Bu iki alanda da etkinliklerimiz bulunmakta ve zenginliklerimizi Rumen sinemaseverlerle ve müzikseverlerle buluşturmaktayız. Geleneksel Türk sanatları bağlamında ise farklı kategorilerde kurslarımız bulunmaktadır. Fiziki ve çevrim içi ortamda düzenlediğimiz Türkçe kurslarımıza bugüne kadar yaklaşık 2.300 öğrenci katılmıştır. Pandemi koşulları faaliyetleri sınırlasa da Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe ve Türk kültürü sevdalılarını yalnız bırakmamış ve bu duruma uyum sağlamıştır. Romanya’nın tamamına ve hatta ötesine hitap eden çevrimiçi Türkçe kurslarına geçmiştir. Kültürel etkinlikler ve yarışmalar da çevrim içi ortama taşınmıştır.