Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Sertifika Heyecanı

Aylin Asan

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü vermiş olduğu Türkçe kurslarının yanında yapmış olduğu kültür sanat faaliyetleriyle Türk kültürünü tanıtmaya ve Türkiye ile Romanya arasında gönül köprüleri kurmaya devam ediyor.

Kültür sanat faaliyetleri kapsamında Bükreş Yunus Emre Enstitüsünde Rumenlerin büyük ilgisiyle başlayan Ebru Sanatı kursun ilk dönemi sona erdi ve sertifika almaya hak kazananlara sertifikaları Bükreş YEE Müdürü Mustafa Yıldız ve Ebru Sanatı eğitmeni Rodica Parvan tarafından takdim edildi.

Daha önce verilen kurslara öğrenci olarak katılan, şimdi ebru eğitmeni olup öğrenci yetiştirmeye başlayan Rodica Parvan düzenlenen kurslarla ilgili, gerçekten bu sanatı yapmak çok keyifli, Bükreş YEE’de bu sanatla tanıştım ve şimdi kendi öğrencilerim var. Şimdi onları eğitmek, yetiştirmek ve sertifikalarını vermek gerçekten gurur verici, dedi.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız;vermiş olduğumuz kurslar ve düzenlediğimiz faaliyetler ile Türkiye ve Romanya arasında kültür köprüleri kurmaya devam ediyoruz. Kadim sanatlarımızdan olan Ebru kursumuzun hocası Rodica Hanım da önceden Ebru Sanatı kursumuza gelen bir kursiyerimizdi. Kendini yetiştirip hocalık yapma seviyesine ulaştı ve bugün kendi öğrencilerine sertifikalarını verdi. Hem öğrencilerimizi hem de hocamızı tebrik ediyorum. Geleneksel Türk el sanatları kurslarımızı çeşitlendirip ve tanıtım faaliyetlerimizi arttırıp zengin kültürümüzü Romanya’da tanıtmaya devam edeceğiz.

Dünyada 54 ülkede 64 merkez ile faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü Türkiye’nin dilini, kültürünü, sanatını tanıtmaya devam ediyor.