Bükreş’te Türkçe ve Çocuk Şenliği

Aylin Asan

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü, Romanya’da 1 Haziran’da kutlanan Çocuk Bayramı’nı ve 5 Haziran’da kutlanan Türkçe Bayramı’nı birleştirerek 3 Haziran’da Bükreş’te farklı okullardan gelen yaklaşık 300 çocuğun katılımıyla bir şenlik düzenledi.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mustafa Yıldız’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler katıldı.

Günün anlam ve önemine değinilen açış konuşmalarının ardından çocuklara bırakılan sahnede Türkçe şarkılar söylendi. Türk dilinin tarihi üzerine konuşma yapan çocuklar Türkçe şiirler okudu.

Türkçe ve Rumence ortak atasözü ve deyimleri yarışması yapıldı. Örnek Türkçe dersleri verildi. Cam üfleme, ebru sanatı, gölge oyunu, yemek atölyesi, yapboz, oyun hamurundan Türk kültür ögelerinin yapımı ve daha birçok etkinlikle doyasıya eğlenen çocuklara sponsorlardan sağlanan Türk ürünleri ve Yunus Emre Enstitüsüne ait hediye paketleri verildi.

Türkçe ve Çocuk Şenliği etkinliğine katılan çocuklara, öğretmenlere ve ailelere baklava ve irmik helvası da ikram edildi.

Çocuklar, Barış Manço başta olmak üzere çeşitli şarkılarla doyasıya eğlendiler. Karelere Türk ve Romanya bayraklarını tutan çocukların, farklı yaşlardaki öğrencilerin neşesine ortak olan öğretmenlerle velilerin mutluluğu da yansıdı.

Program saat 19.00’da Bucureşti Mall’de izleyici ile buluşan İksir filmi ile son buldu. Film gösterimine, çocuklar, aileleri ve Türkçe öğrenmekte olan kursiyerler katıldı.