Çevre Koruma Ulusal Ajansı (ANPM) Başkanı Fülöp Lóránd-Árpád ile mülakat

Aylin Asan

Aylin Asan: Romanya’daki Macar toplumunun üyesisiniz ve zaman içerisinde Târgu Mureș şehri SAPIENTIA Üniversitesinde asistan, Araştırma, Yenilik ve Dijitalleşme Bakanlığı’nda dijitalleşmeden sorumlu müsteşar yardımcısı, Çevre Fonu İdaresi Başkanı gibi görevlerde bulundunuz, ayrıca bilgi-işlem alanında üç şirketin kurucususunuz. Halihazırda Çevre Koruma Ulusal Ajansı Başkanısınız ve bilgi-işlem ve iletişim alanından çevre koruma alanına yapılan bu değişikliği nasıl bulduğunuzu öğrenmek isteriz.

ANPM Başkanı Fülöp Lóránd: Çevre Fonu Ulusal İdaresi ve Çevre Koruma Ulusal Ajansı’nın faaliyet alanı çok önemlidir; ister kamu kurumu olsun, ister yapısal bir birim olsun, öncelikle ayarlanmaya ihtiyacı olan prosedürler var. Bulunduğum görevin değişmiş olmasına rağmen, ben onu yapısal bir birimi etkin hale getirebileceğim bir unsur olarak görüyorum.

Aylin Asan: Çevre Koruma Ulusal Ajansı’nda bu yıl hangi projeler gündeminizde yeralıyorlar?  Yönettiğiniz kurumda yapmak istediğiniz değişiklikler nelerdir?

ANPM Başkanı Fülöp Lóránd: Bilgi-işlem alanında çalıştığım zamandan beri çeşitli prosedürleri daha etkin hale getirmek için çözüm üretmele çalıştım, Çevre Koruma Ulusal Ajansı’nda da yapmak istediğim değişiklikler bunlar. Bence herhangi bir durum ile karşılaştığımızda ne olduğunu tam olarak bilmeliyiz, sorunları değerlendirmenin ve çözmenin önemini anlamalıyız ki sorunu tam olarak tespit edebilelim, gerekli mevzuatı daha iyi anlayalım vs. Bir anlamda kurumun filmini çekerek, çeşitli sorunları tespit ediyor ve çözüyoruz. Günlük taleplerle başa çıkmanın ve tabii ki olumlu sonuçlar almanın ideal formülü bence budur.

Aylin Asan: Sosyal medya hesaplarınızda Romence ve Macarca paylaşımlar yapmanız, Romanya’daki Macar toplumunun en önemli kimlik değeri olan anadilini tanıttığınızı gösteriyor. Tanıtılarak genç nesillere aktarılmaları gereken kimlik değerleri hangileridir?

ANPM Başkanı Fülöp Lóránd: Seçilmiş olan bir siyaset adamı olmamama rağmen, bence Macar toplumunun da benim burada yaptıklarımı görmesi çok önemli. Burada, Bükreş’te çalışan arkadaşlarım vardı ve komşuları onların gittikleri yerde ne yaptıklarını bilmiyorlardı, hiçbir şey yapmadıkları için değil, yaptıklarını paylaşmadıkları için. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Araştırma, Yenilik ve Dijitalleşme Bakanlığı’na geldiğimde, çalışmalarımı Macar toplumuna tanıtmayı hedefledim, böylece komşumun da benim burada ne yaptığımı, neden her hafta Bükreş’e geldiğimi bilmesini istedim.

Çokkültürlülük çok önemli. Üniversitede de ders veriyorum ve farklı külütrlerden gelen insanlardan oluşan öğrenci gruplarını görünce, birlikte daha etkin olduklarını anlıyorum. Sakin ve hoşgörülü bir insan olduğumu düşünüyorum, tanıtmak istediğim değerler bunlardır.

Aylin Asan: Okuyucularımıza iletmek istediğiniz mesaj nedir?

ANPM Başkanı Fülöp Lóránd: Çevre koruması sözkonusu olunca, çeşitli hedef ve arzularımızın olmasına rağmen global düzeyde düşünmeliyiz, hepimizin ortak olan tek bir gezegen var, o da Dünya. Benim mesajım, çalışmalarımızı öyle düzenlemeliyiz ki, çocuklarımıza çevre konusunda düşünecekleri ve yapacakları çok az şeyler bırakalım. Ayrıca, yaptığımız herşeyin bir sonucu olduğunu anlamalıyız. Yaşam stilimiz ve çalışmalarımızı düzenleme şekli, uzun vadede çevre üzerinde etki ediyorlar. Çevremize iyi bakmalıyız çünkü dünya tekdir.