Köstence Yunus Emre Enstitüsü’nde Ahşap ve Seramik Üzerine Boyama Atölyesi Başladı

Aylin Asan

Köstence Yunus Emre Enstitüsü 4-8 Nisan 2022 tarihleri arasında usta öğretici Gülçen Baykara tarafından verilen Ahşap ve Seramik Üzerine Boyama Atölyesine ev sahipliği yapıyor. Beş gün boyunca devam edecek olan çalışmalarda el sanatının temel teknikleri gösterilerek, öğretilmesi hedefleniyor.

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” Türk atasözünden yola çıkarak açılan Ahşap ve Seramik Üzerine Boyama Atölyesinde kursiyerler ahşap tepsi ve seramik kahve fincanları ve tabakları üzerine sulu transfer tekniğini uygulayacaklar. Ahşap sanatının inceliklerini ve Türk kültürünün naif tasarımlarının işlendiği bu eğitim boyunca kursiyerler hem kültür öğelerinin sanata yansıtılmasını deneyimleme fırsatı bulacaklar hem de enstitümüz sayesinde sanatsal becerilerini geliştirme şansı bulacaktır.

Sosyal hayatın bir parçası olan sanat, kültürel unsurlarla birleştiğinde vazgeçilmez bir tutku haline dönüşebilmektedir. Bu bilinçle hareket eden enstitümüz Köstenceli sanat severlerin kültürümüze olan ilgilerini, sanat ve zanaat arasındaki sarsılmaz ilişkiyi daha iyi kavrayacakları sıcak bir ortamda ahşabın mistik ruhunda bu deneyimi yaşama imkânı bulacaklardır.