Romanya Başbakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Röportaj

Aylin Asan

Başbakan yardımcısı Sorin Grindeanu, 31 Martta İstanbul’da gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyonu 27. Dönem toplantısına katıldı fakat Romanya ve Türkiye arasındaki ikili ilişki bakımından önemli olan iki görüşme daha yaptı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ile. İstanbul’da Romanya – Türkiye İş Forumuna ve en yüksek seviyede ikili görüşmelere katılması hasebiyle Başbakan yardımcısı Sorin Grindeanu Ay Media yayımı ile bir söyleşi yaptı.

– Karma Ekonomik Komisyonu 27. Dönem toplantısı ve Romanya – Türkiye İş Forumu vesilesiyle İstanbul’dayız. Dünkü görüşmeler nasıl geçti ve gündemde hangi konular vardı?

– Dolu bir gün geçirdik; Türkiye devlet temsilcileriyle ve Türkiye iş çevreleri ile görüştük. Ben bir başarı olarak tanımlarım çünkü daha önce bahsettiğim görüşmeleri yaptık ve bu şekilde hedefimiz olan Romanya – Türkiye ortaklığının güçlendirilmesine ulaştıracaktır ki bu konuda çok önemli boyutlarından biri ekonomidir. İkili ticari değişimler olarak 10 milyar dolara yaklaştık. Önümüzdeki yıllarda 15 milyar dolara ve uzun vadede 20 milyar ABD Dolarına ulaşmaya hedefledik. Bu da çok şeyi ifade eder. Şu an Romanya’da çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 17.000 Türk şirketi var. Bu durum Türkiye’nin Romanya’ya gösterdiği fazla ilgiyi gösterir fakat bizim açımızdan da işler değişebilir. Romanya ihracatı farklı bir boyuta ulaşması gerekir ki Türkiye’nin ithalat yaptığı ilk on ülkenin arasında ülkemizin de yer almasını hedefliyoruz. Faaliyetlerin ”nabzını” dikkate alırsak bu gerçekleştirilebilen bir şey.

– Türk şirketlerinin Romanya pazarındaki varlığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Yerel bir değerlendirme yapmak zordur. Daha evvel yaklaşık 17.000 Türk şirketi olduğunu söyledim. Fakat şu an Türk şirketlerinin yoğun olduğu Romanya taşımacılık alanına has konular paylaşabilirim. Şunu fark ettim; her etkinlikte veya ihalede teklif veren en az bir Türk şirketi vardır. Her zaman rekabet gelişmeye yol açar. Taşımacılık alanında Türk şirketlerinin isteklerimizi anlayacaklarını ümit ediyorum. Aldıkları projeleri iyi şekilde sonuçlandırmalarını isteriz; zamanında ve ilişkileri çıkmaza sokacak durumlar olmadan. Bu mesajı dün de verdim ve eminim ki Türk şirketleri de anladılar. Bu kıstaslara riayet edilirse, tüm projelerin başarılı olacağına inanıyorum.

– Türk sermayeli şirketler için Romanya’nın hangi yatırım alanları en çok cep edicidir?

– Şunu bilmelisiniz ki onlar birçok alana ulaştı. Daha önce belirttiğim gibi taşımacılık alanına büyük bir ilgi vardır. Dün, bakanlarımızdan Virgil Popescu, enerji alanında işlerin farklı olduğunu söyledi. Bu alanda Türk şirketleri yoktur. Yakın zamanda doğal kaynaklar ve hizmetler sektörleri büyük ilgi görmeye başladı, fakat dün yaptığım görüşmelerden ve Türki iş insanlarının dile getirdikleri sorunlardan bizde de düzeltmemiz gereken sorunların olduğunu fark ettim; iş gücü pazarı ve Romanya mevzuatının esnekliği ile ilgili olanlar. Ama bunlar aşılabilen sadece bir kaç engeldir, tabi ki Avrupa Birliğinin koyduğu kural ve şartlarına uygun şekilde.

– Başbakan yardımcısı görevine başladığınızdan itibaren altyapı ile ilgili projelerde bir şeffaflaşma ve hızlanma fark ettik. Yol altyapısı projeleri ne durumda?

– Bazıları iyidir, bazıları ise pek iyi değil. Güzel devam eden proje örnekleri ve iyi yürümeyen başka projeler vardır ki bir kaç yıldan beri devam ettiğinden fark ediliyor. Tam iki hafta önce devletin şirketlerle (nereden geldikleri önemli olmadan) olan ilişkilerde yaptırım araçlarını kuvvetlendirmek için bir Hükümet Kararnamesi çerçevesinde mevzuat değişikliği yaptık.  Son yıllarda şirketlerin hedeflerine ulaşmadıkları durumlar oldu ve devlet sözleşme hükümlerine riayet edilmemesine pasif ve seyirci kaldığından böyle bir işi yaptık. Bunun gibi durumlara bir son vermek gerekir. İç kaynaklar olsun, Avrupa kaynakları olsun finansmanımız var. Kaybedilen zamanı telafi etmemiz gerekir ve bundan dolayı o kadar kararlıyız ve tüm toplantılarda bu mesajı vermeye çalışıyoruz.

– Sizin açınızdan Romanya ve Türkiye arasındaki ilişki ekonomi seviyesinde nasıl gelişecektir?

– Dün olup bitenlere baktığımda iyimserim. Dünkü etkinliğe katılan çok fazla Romanya şirketlerini de gördüm. Böylece, Türkiye hükümeti olsun, Romanya hükümeti olsun, her ikisi de Türkiye ve Romanya arasındaki ilişkilerin gelişmesi için uygun bir çerçeve oluşturmaya çalışıyorlar; bu ticari değişimlerin daha hızlı gerçekleştirilebileceği bir çerçeve. Zaten görevimiz de budur. Bu çerçeveyi daha iyi hale getirmeye ve Türk şirketlerinin Romanya’da karşılaşabilecekleri engelleri yok etmeye çalışacağız.