Ukrayna’daki Türk Öğrencilerinin tahliyesi için Eğitim Müşavirliğinin Yoğun Mesaisi

Aylin Asan

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlaması üzerine Ukrayna’da mahsur kalan öğrencilerin Romanya’ya intikalleri için Eğitim Müşaviri Seyfi Özkan ve Müşavirlik sekreteri Ayşenur Topaloğlu İshakça Limanına intikal ederek yerel yetkililerle görüşmüştür.

24.02.2022 Çarşamba günü itibariyle Odessa bölgesi öğrencilerinin bir kısmının intikali gerçekleştirilmiştir. Bu meyanda, sadece öğrenciler değil diğer Türk vatandaşlarının da geçişlerine yardımcı olunmuştur. Bu süreçte Büyükelçiliğimiz Konsolosluk şubesi görevlileri Mesut Doğan, Eda Tokan Akkuş ve Filiz Geafar ile sürekli irtibat halinde bulunularak koordine çalışılmıştır.

Vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin intikali için İshakça Belediye Başkanı Moraru Beyefendi’ye ve Polis Şefi Badilaş Beyefendi’ye yakın ilgi ve alakalarından dolayı Türk Devleti adına şükranlarımızı sunarız. Önümüzdeki günlerde Dnipro şehrinden 70 öğrencinin de Romanya limanına intikal etmeleri için gerekli destekler sağlanmıştır.

Öğrencilerimizin ülkelerine sağ salim varmaları en büyük temennimizdir. Saat 16:00 civarında sınıra intikal eden ekibimiz gece 12:00 sularında bölgeden ayrılmıştır.