Zafer Bayramın 99. yıl dönümü

Aylin Asan

Büyükelçi Füsün Aramaz’ın yayınladığı mesaj:

Türk Milletinin tarihinde dönüm noktası olan Büyük Zaferimizin 99. yıldönümünü idrak etmekten gurur duyuyorum.

Türk ordusunun cesaret ve azminin, Türk ulusunun vatan sevgisi ve bağımsızlık inancının ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri ve siyasi dehasının ürünü olan bu zaferle, vatan toprakları düşman işgalinden kurtarılmış, modern Türkiye’nin temelleri atılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’nun işgali karşısında başlattığı Kurtuluş Savaşımızın nihayet son aşamasında, Kurucu Meclisimizin verdiği “Başkomutan” unvanıyla Büyük Taarruz’u, Türkler’in Anadolu’yu dokuz asır önce vatan yaptığı 26 Ağustos günü başlattığında, kahraman Türk Ordusu, on yıldan uzun süredir kesintisiz savaşmakta, 1919’dan beri de milletimizin varlığına kastetmiş işgalci düşman ordularını Anadolu’dan atmak için mücadele etmektedir.

Şanlı Türk Ordusu, Büyük Komutan Mustafa Kemal Paşa’nın kusursuz stratejisi ve Malazgirt ruhunun verdiği güç ve inançla 30 Ağustos’ta Büyük Zafer’e ulaşmıştır. Ordumuz, düşman ordusunu Batı Anadolu boyunca sürerek nihayet 9 Eylül 1922’de İzmir’i kurtarmış, son düşman askerini de 18 Eylül’de Batı Anadolu’dan atmış ve Anadolu’yu Türk Milletine ebediyen yurt yapmıştır. 

Büyük Zaferi, Lozan Antlaşması’nın imzalanması ve Cumhuriyetimizin kurulması takip etmiş, milletimiz, dünya uluslar ailesi içinde hak ettiği seçkin yeri yeniden elde etmiştir.

Bu vesileyle, hem bölgemizde ülkemizin hak ve çıkarlarını korumakta, hem de terörle mücadelemizde gösterdikleri azim ve kararlılık için kahraman ordumuza ve güvenlik güçlerimize minnetimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.